Do pobrania

W tym miejscu znajdą Państwo przydatne pliki do pobrania dla stron postępowania egzekucyjnego.

Wierzyciel może wykorzystać przedstawione formularze i wnioski celem:

  • wszczęcia postępowania egzekucyjnego (świadczenia pieniężnego, świadczenia alimentacyjnego, świadczenia niepieniężnego jak spis inwentarza lub eksmisja oraz inne),
  • wszczęcia postępowania nieegzekucyjnego jak doręczenie pisma sądowego na zlecenie sądu lub wnioskodawcy (powoda) oraz inne,
  • złożenia wniosku w toku postępowania egzekucyjnego.

Urzędowy formularz wniosku o wszczęcie egzekucji stanowi załącznik do aktu wykonawczego, tj. Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2018 r. w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o wszczęcie egzekucji kierowanego do komornika (wierzyciel może skorzystać i wypełnić urzędowy formularz wniosku lub skorzystać z innych dedykowanych do konkretnych spraw wniosków Km, Kmp, Kmn).

Dłużnik natomiast może wykorzystać przedstawione formularze i wzory celem:

  • wywiązania się z ciążącego na nim obowiązku udzielenia informacji dla organu egzekucyjnego,
  • złożenia stosownych dyspozycji celem szybszego uregulowania swojego zobowiązania względem wierzyciela bez dalszego zwiększania kosztów tego postępowania.

W sekcji dla dłużnika znajduje się również do pobrania urzędowy formularz skargi na czynność komornika, który ewentualnie może być wykorzystany również przez wierzyciela i innych uczestników postępowania.

Wszystkie pobrane wnioski i formularze kierowane do organu egzekucyjnego należy wypełnić i złożyć w kancelarii komornika, bądź przesłać listem poleconym. W celu założenia sprawy u komornika o wszczęcie egzekucji należy wypełnić odpowiedni wniosek egzekucyjny (Km, Kmp, Kmn lub Urzędowy formularz)  i załączyć do niego (w większości przypadków) tytuł wykonawczy. We wniosku, oprócz danych podstawowych należy podać wszelkie inne znane informacje na temat dłużnika i jego majątku, które mogą pomóc w prowadzeniu egzekucji należności. Obligatoryjnym elementem wniosku jest podanie nr PESEL dłużnika – jeżeli został nadany, a w przypadku dłużnika firmowego (spółki) nr NIP, KRS lub REGON. Wskazanie komornikowi (jeżeli są znane) takich informacji jak: prowadzenie działalności gospodarczej przez dłużnika i jej nazwę, miejsce pracy dłużnika, czy dłużnik pobiera emeryturę lub rentę, nazwy banków, w których dłużnik posiada rachunki bankowe, czy posiada samochody lub inne wartościowe ruchomości itp…, znacznie przyspieszą egzekucję i mogą się przyczynić do jej szybkiego oraz efektywnego zakończenia.

Zadzwoń do nas